Ειδική εξέταση για σκοπούς αναγνώρισης ισοτιμίας και αντιστοιχίας των τίτλων σπουδών Ιατρικής που προέρχονται από χώρες που δεν είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Το Κυπριακό Συμβούλιο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.) σε συνεργασία με το Κέντρο Επιστημονικής Επιμόρφωσης, Αξιολόγησης και Ανάπτυξης (Κ.ΕΠ.Ε.Α.Α.) και την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει γραπτές εξετάσεις για σκοπούς αναγνώρισης ισοτιμίας και αντιστοιχίας των πιο πάνω τίτλων σπουδών. Η γραπτή εξέταση αφορά όπου απαιτείται ΜΟΝΟ επιτυχία στις ειδικές εξετάσεις στα μαθήματα Παθολογίας, Χειρουργικής και Παιδιατρικής σύμφωνα με την παραπεμπτική επιστολή του ΚΥΣΑΤΣ.

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν ως ακολούθως:

Παθολογία: Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2022
Παιδιατρική: Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022
Χειρουργική: Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2022

Η εξέταση θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή και ενιαία για τα τρία (3) μαθήματα και η επιτυχία στην εξέταση προϋποθέτει την εξασφάλιση 50% επιτυχία σε κάθε από ένα από τα τρία μαθήματα ξεχωριστά. Σε περίπτωση αποτυχίας, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επαναλάβουν την εξέταση και στα τρία (3) μαθήματα, κατά την επόμενη εξεταστική περίοδο.

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη διεξαγωγή των γραπτών εξετάσεων είναι η συμμετοχή τουλάχιστον 5 υποψηφίων.

Για πληροφορίες και εγγραφές οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποταθούν στο Κέντρο Επιστημονικής Επιμόρφωσης, Αξιολόγησης και Ανάπτυξης (Κ.ΕΠ.Ε.Α.Α.) του Πανεπιστημίου Κύπρου στο http://www.ucy.ac.cy/kepeaa/el/ μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου 2022.

Κ.ΕΠ.Ε.Α.Α
Τηλ.: 22894148/4151